Ortahisar’da borç muamması

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, belediyenin toplam borcunun 856 milyon 957 bin 739 TL olduğunu açıkladı. Kaya, “Biz bahane üretmiyoruz, her şekilde Trabzonumuza verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. İlk önceliğimiz, kent lokantası açmak olacak, sonrasına ilişkin de yapacağımız projeleri yapma gayretinde olacağız. Biz bahane ve mazeret üretmiyoruz. Hakikatin bilinmesini istiyoruz” dedi.

596 MİLYON OLARAK AÇIKLANMIŞTI

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in, Ortahisar Belediyesi’nin borcunun 596 milyon 759 bin 292 TL olduğu iddiası üzerine borç miktarını açıkladı.

Ortahisar Belediyesi’nin SGK ödemeleri, vergiler, vergi yapılandırmaları, çeşitli ücret ve kesintiler, krediler, kredi faizleri, katılım payları, piyasaya borçları 5 Nisan 2024 tarihi itibarıyla 517 milyon 174 bin 135 TL.

Ortahisar Belediyesinin bağlı iştiraklerinden olan ORBEL’in personel borçları, vergiler, SSK ödemeleri, yapılandırılmış vergi borçları ve banka nakitleri dikkate alındığında, 31 Mart 2024 tarihi itibarıyla borç durumu 321 milyon 724 bin 470 TL. Yine Ortahisar Belediyesi’nin bir diğer iştiraki olan ORKENT’in SSK, vergi, vergi yapılandırması, piyasa borçları, banka nakitleri ve kasa dikkate alındığında 31 Aralık 2024 tarihi itibarıyla toplam borcu 10 milyon TL olarak sıralandı.

 Ortahisar Belediyesi ve iki bağlı iştirak olan ORBEL ve ORKENT’in toplam borcu ise 856 milyon 957 bin 739 TL olarak açıklandı.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya

“109 MİLYON BORÇ NASIL 596 MİLYONA ÇIKTI?”

“Matematik yalan söylemez” diyen Kaya, mevcut borçlarla ilgili şunları söyledi:

– Önceki dönem Belediye Meclis üyemiz olan Cüneyt Bey, Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi vermişti. Önergede birçok soru vardı ama sorulardan biri de, ‘Artı-eksi yüzde üç yanılma payıyla belediyemizin toplam borcu ne kadardır?’ şeklinde idi. Bu soruya Ahmet Bey’in Yazı İşleri Müdürlüğü aracılığı ile verdiği cevapta, borcun 109 milyon 877 bin lira olduğu ifade edildi.

– Şu anda Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı olan Ahmet Metin Genç’in dünkü meclis toplantısında bizim göreve geldikten sonra açıkladığımız 800 milyon TL’lik borca itiraz ederek, Ortahisar Belediyesinin borcunun 596 milyon olduğunu ifade etmesini hayretle karşıladık. Bize seçimden hemen önce borcun 109 milyon olduğunu söyleyen Genç’in, dünkü toplantıda borcu 596 milyona çıkarması da önemli bir gelişme.

– Matematik yalan söylemez. Biz hesap kitap yaptık, birim müdürlerinden bilgi aldık. Ulaştığımız rakam, yukarıda da ayrıntıları verildiği gibi, 856 milyon 957 bin 739 TL’dir. Biz verilerimizi doğru ölçeceğiz ki, belediyemizi doğru yönetelim. Ölçemediğiniz veriyi yönetemezsiniz. Kuyumcu hassasiyetiyle hareket ediyor ve hesap yapıyoruz.

“PANKARTLA AJİTE ETMEK İSTEMEDİK” 

Öncelikle kent lokantası açacaklarını ifade eden Kaya, şöyle devam etti:

– Pankart asıp ajite etmek de istemedik. Tıpkı Sayın Genç’in yaptığı gibi, konuşulması gereken yerde bunu konuştuk. Kendisi de dün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, 2023 yılı Büyükşehir Belediyesi Faaliyet Raporu görüşmelerinde toplam borcu dile getirdi. Biz de aynı şeyi Ortahisar Belediye Meclisi’nde yaptık.

– Dolayısıyla bize ‘Borcu neden oradan konuştunuz’ gibi bir eleştiri getiren Genç, aynı şeyi kendi belediyesiyle ilgili olarak Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapmıştır. Orada da önceki Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile çelişkiye düşmüştür. Murat Bey’in açıkladığı 1 milyar 600 milyon borç ile Ahmet Bey’in açıkladığı 1 milyar 784 milyon TL’lik borç da aynı değildir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir