Ölmenin de maliyeti arttı

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumdan mezarlık yeri fiyatları da etkilendi. 

Türkiye’de birçok belediye, mezar yeri, yıkama, kefenleme ve taşıma hizmetini ücretsiz sunuyor. Ancak belediyelerin göstermiş olduğu mezar yeri dışında bir alana yakınlarını defnetmek isteyenlerin belli bir ücret ödemesi gerekiyor. Bu rakam her şehirde farklılık gösterebiliyor.

İstanbul’da, 2024 yılında en ucuz boş mezar yeri bedeli 4 bin 470 TL, en pahalı boş mezar yeri ücreti ise 69 bin 770 TL oldu. 2023 yılında ise fiyatlar 2 bin 900 TL ile 45 bin 260 TL arasında değişiklik gösteriyordu.

Duvar’dan Kadir Cesur’un belediyelerin resmi internet sitelerinden edindiği bilgiye göre; mezar yerleri Adana’da 900 TL ile 2 bin TL arasında, Bursa’da 2 bin TL ile 26 bin TL, Trabzon’da 2 bin 500 TL ile 4 bin TL, Kayseri’de 400 TL ile 17 bin TL arasında ücretlendiriliyor.

Van’da ise cenazenin defin işlemi sırasında belediye tarafından mezar yeri ücreti alınmıyor. Ancak yakınının cenazesini farklı bir mezara defnetmek isteyenlerin 3 bin 500 TL ödeme yapması gerekiyor. Öte yandan 2023 tarifeleri ile karşılaştırıldığında birçok şehirde mezar yeri ücretlerinin, bir yılda iki katına çıktığı görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir