2 ilde halkı sokağa döken kokunun nedeni belli oldu

Zonguldak’ın Ereğli ve Alaplı ilçesinde 2 gündür hissedilen ve doğalgaza benzetilen kokunun kaynağının Oretec Mineral’e ait bir geri dönüşüm tesisine getirilen atık malzemelerden yayıldığı belirtildi.

Bölücek Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar evlerine dahi giremediklerine dikkat çekerek duruma tepki verirken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İlçe Müdürlüğü ile belediye ekipleri ise malzemelerden numune alarak tutanak tuttu.

Tesis yetkilisi bir kadın İzmir’den aldıkları malzemenin sürecinden haberdar olmadıklarını belirtirken, malzemenin de geri gönderileceği aktarıldı.

Zonguldak’ın Ereğli ve Alaplı ilçesi ile Düzce’nin Akçakoca ilçesinde vatandaşlar kısım kısım hissettiren doğalgaz kokusu rahatsız olarak ihbarda bulundular.

İhbar üzerine doğalgaz firması ekipleri yaptıkları denetimlerde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmadı.

Ardından Ereğli ilçesi Bölücek Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, yine doğalgaza benzeyen kokuyu hissedip ihbarda bulundu.

Akşam saatlerinde kokunun etkisi çoğalınca mahalleli sokağa dökülerek Oretec Mineral’e ait geri dönüşüm tesisinin önünde bir araya geldi.

NUMUNE ALINDI

Bunun üzerine bölgeye, jandarma, zabıta ve doğalgaz dağıtım firması ekipleri geldi. Jandarma ekipleri tesis çevresinde güvenlik önlemi alırken, Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Günay ile zabıta ve doğalgaz firması ekipleri tesiste çalışmalarda bulundu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ile belediye ekipleri söz konusu malzemelerden numune alarak tutanak tuttu.

Aksa Doğalgaz Ereğli İşletme Müdürü Özhan Yarımbaş, “Bölgemizde 2 gündür aşırı yoğun koku ihbarları üzerine ekiplerimizle yapılan kontroller sonucu kokunun doğalgaz ile ilgili olmadığı tespit edildi. Kokunun bölgede bulunan bir fabrikadan kaynaklandığı belirlenmiştir” sözlerini kullandı.

FİRMA YETKİLİSİ: MALZEMENİN DURUMUNU BİLMİYORDUK

Tesise gelen bir kamyon şoförü, aracını görüntüleyen DHA muhabirlerine tepki de bulunurken, mahallelilerle de tartışma yaşadı. Tesis yetkilisi bir kadın ise mahalleliyi bilgilendirerek sakinleştirmeye çalıştı. Yetkili kadın, “Biz lisanslı atık alım firmasıyız. Malzemenin bu durumda olduğunu bilmiyorduk. Akşamüstü koku yapmış dediler. Biz il müdürlüğüne haber verdik. Bu malzeme İzmir taraflarında yangın çıkıyor, kozmetik ve baharat fabrikası. Yangından çıkan malzemenin doğalgaz kaçağı olmasın diye üzerine sıkılan malzeme olduğu söylendi bize” dedi.

MAHALLELİ TEPKİ GÖSTERDİ

Bölücek Mahallesi’nde yaşayan kimya öğretmeni Recep Gültekin, “Dün akşamdan beri yoğun koku var. Biz başta doğalgazdan olabileceğini düşünüp gerekli mercileri aradık. Sonra kokunun fabrikada toplandığını fark ettik. Bu fabrika uzun zamandır geri dönüşüm adı altında hizmet vermekte. Geri dönüşümün faydasını biliyoruz ama çevreyi kirleten bir fabrika. Bütün ağır sanayi atıkları burada toplanıyor. Şu an kokudan kimse duramıyor. Yoğun bir koku var. Yaşlılarımız hastalandı, çoluk çocuğumuz rahatsız. Bu akşam ne olacak bilmiyoruz, nasıl bir şey yaşarız, Allah korusun. Kimyasal niteliğini bilmiyoruz, ben kendim kimya öğretmeniyim. Biz buradaki sıkıntılarımızı 250 imzalı dilekçelerle kurumlara bildirdik” ifadelerini kullandı.

‘EVLERE GİRİLMİYOR’

Eskiden böyle kokular olmadığını söyleyen Emine Demircan (80) ise şöyle konuştu:

“Ben 80 yaşındayım. Kaymakamlığa kadar gidiyordum, ölüyordum bu kokudan. Ölüyordum ben, bu kokuyu nasıl çekeceğiz. Kaç seneden beri burada bu koku yoktu. Öğlenden beri ölüyoruz, evlere girilmiyor.”

‘EN AĞIR CEZAYI ALMASINI SAĞLAYACAĞIZ’

Tesis içinde kokunun kaynağı olan atıkları ekiplerle birlikte inceleyen Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Günay da “Gelen malzemenin görevliler tarafından teslim alınmadan indirildiğini tespit ettik. Savcılıktan arama iznimiz olmadığı için fabrikanın diğer bölümlerini göremedik. İzmir bölgesinden buraya getirilen tehlikeli atık sınıfında olan yanmış bir demir yığını var ortada. Acayip bir koku yayıyor ve çok rahatsız edici.

Tespit tutanaklarımızı tuttuk. Onların içinden numuneler alınıp Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne gönderiliyor. Onlar da tutanaklarını tutuyor. Valilikten alınan ÇED raporuna göre buraya ruhsat verilmiş. Bizler elimizden geleni yapacağız, en ağır yaptırımları uygulayacağız. Sizleri kimsenin zehirlemesine müsaade etmeyeceğiz.

Bu mekanın hukuki olarak en ağır cezayı almasını sağlayacağız. Firmayı gözlem altında tutup gerekli işlemleri yapacağımızdan şüpheniz olmasın. Bölgede istihdam yaratmak adına, hiçbir firma bizi zehirlemesin” dedi.

Tesis yetkilileri, İzmir’den getirilen atık malzemenin geri gönderileceğini de belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir